بازدید مسئولان بلندپایه‌ی استان، از مؤسسه‌ی خیریه‌ي نرجس شیراز در هفته‌ی بهزیستی

اين ديدار با حضور آقايان مهندس تبادار استاندار محترم فارس، مهندس رضايي نماينده‌ی محترم مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي، مهندس پژوهش‌ جهرمي معاون سياسي‌-امنيتي و اجتماعي استانداري، دکتر موسوي مديرکل سازمان بهزيستي فارس و معاونان ايشان انجام و از بخش نگهداری مؤسسه آغاز شد. پس از آن استاندار محترم و هيأت همراه از خانه‌ی پناهگاهي و درمانگاه فوق تخصصي نرجس، نیز بازديد کردند.

بهاءالديني مديرعامل مؤسسه‌ی خیریه‌ی نرجس، ضمن عرض خيرمقدم به استاندار فارس و ديگر مسئولان گفت: معلولیني که در سراي نرجس نگهداري مي‌شوند، همه فرزند اين وطن هستند و حق دارند از همه‌ی حقوق شهروندي برخوردار شوند، علي‌رغم پيگيري‌هاي انجام شده و با وجود بهره‌مندي اکثر اقشار و افراد جامعه از طرح هدفمندي يارانه‌ها، متأسفانه کودکان بی‌سرپرست اين مرکز، از دريافت یارانه‌ی دولتي محروم مانده‌اند. از سوي ديگر نگهداري و توان‌بخشي کودک معلول ذهني و جسمي کاري بسيار پرهزينه است و باتوجه به هزینه‌ی سرانه‌ی نگهداری که در سال97 ماهانه حدود 3میليون تومان براي هر معلول درنظرگرفته شده، یارانه‌ی پرداختي سازمان بهزيستي مطمئناً پاسخ‌گوی هزینه‌ی ارائه‌ی خدمات نیست.

بازدید مسئولان بلندپایه‌ی استان، از مؤسسه‌ی خیریه‌ي نرجس شیراز در هفته‌ی بهزیستی

وی در بخش ديگري از سخنان خود افزود: مؤسسه‌ی نرجس با لطف خداوند و همت خیّران بزرگوار، عمليات ساخت شعبه‌ی دوم خود را در شهر صدرا آغاز کرده است. پروژه‌اي با شش‌هزار متر مربع زيربنا که مي‌تواند، علاوه‌بر نگهداري و توان‌بخشي 250معلول ذهني و جسمي و کاهش معضلات اجتماعي، براي بيش از 200نفر شغل ایجاد کند.

همچنين طرح توسعه‌ی مرکز شماره‌ي يک با وسعت چهارهزار مترمربع به‌عنوان خانه‌هاي کوچک پناهگاهي معلولیني که به‌صورت مستقل نگهداري مي‌شوند، از ديگر طرح‌هايي است که همت شما مي‌تواند موجب تسريع در ساخت آن‌ها شود.

تبادار، استاندار محترم فارس نیز، در جريان بازديد از مؤسسه‌ی نرجس گفت:

دست‌اندرکاران اين مجموعه، با صبر، شکيبايي و عشق دروني، وظیفه‌ی خطير نگهداري از معلولین را انجام مي‌دهند که اين کار آنان، شایسته‌ی تقدير است. وی با بيان اينکه نگهداري از معلولین وظیفه‌ی ديني، اخلاقي و نوع‌دوستي افراد در يک جامعه است، يادآور شد: حد اعلای نوع‌دوستي و اوج جايگاه ياري‌رساندن به هم‌نوع در خدمات‌رساني به معلولین متبلور مي‌شود.

ایشان در پاسخ به درخواست مديرعامل مرکز خیریه‌ی نرجس، مبني‌بر پرداخت يارانه به کودکان معلول زیر پوشش اين خيريه گفت: موضوع پرداخت یارانه‌ی کودکان بي‌سرپرست معلول که در مجموعه‌ی نرجس نگهداري مي‌شوند، به‌عنوان يک حق قانوني تا حصول نتيجه پيگيري خواهد شد.

تبادار با اشاره به طرح توسعه‌ی مرکز خیریه‌ی نرجس در ساختماني با زيربناي شش‌هزار متر مربع در شهر صدرا و ساختمان ديگري با مساحت چهارهزار متر مربع در محل فعلي مجموعه، افزود: براي اجراي طرح توسعه و گسترش خدمات مرکز، پيگيري‌هاي لازم براي پرداخت تسهيلات با اقساط بلندمدت و همچنين استفاده از کمک‌هايي که در قالب قانون براي سازمان‌هاي مردم‌نهاد تعيين شده، به عمل مي‌آيد.

وی تأکيد کرد: مديريت ارشد استان، در کنار دست‌اندرکاران مجموعه‌ی خیریه‌ی نرجس، هرگونه همکاري لازم را براي حل مشکلات اين مجموعه، در دستور کار قرار مي‌دهد.

ایشان در ادامه با تأکيد بر اهميت برنامه‌محوري در امور خيريه، از دست‌اندرکاران مؤسسه‌ی خیریه‌ی نرجس خواست، براي ادامه‌‌ی کار اين مجموعه‌ی برجسته، پشتوانه‌هاي لازم را با برنامه‌ريزي صحیح ايجاد کنند.

استاندار فارس، همچنين دوام منابع و ايجاد درآمدهاي پايدار در اداره‌ی امور مراکز خيریه‌ی نگهداري از معلولین را بسيار مهم دانست و گفت: بايد زمينه‌هاي لازم براي ايجاد اشتغال معلولین و منابع پايدار درآمدي در برنامه‌ی بلندمدت مديريت مراکز و مجموعه‌های خیریه‌ی نگهداري از معلولین در نظرگرفته شود.

وی افزود: در استان فارس افراد نيک‌انديش و خيّر در ابعاد مختلف درمان، نگهداري از معلولین، امور آموزشی، فرهنگي، اجتماعي، مذهبي و دیگر زمينه‌هاي خير، فعال هستند؛ اما با وجود اين سرمایه‌ی اجتماعي بزرگ در استان، نبايد از ايجاد درآمدهاي پايدار و اشتغال‌زايي براي معلولین غافل شد.

مهندس رضايي نماينده‌ی محترم شيراز در مجلس شوراي اسلامي نیز، ضمن تقدير و تشکر از کار بزرگ و خدمت‌رساني صحيح مؤسسه‌ی نرجس گفت: به‌واسطه‌ی شرایط شغلی، از مرکزهاي مختلفي در استان‌هاي مختلف بازديد داشته‌ام، بدون تعارف هيچ‌يک از مراکز را در سطح مؤسسه‌ی نرجس نمي‌توان ديد. وقتي کاري به شخصي سپرده مي‌شود، وي بايد در اين کار متخصص باشد، جناب بهاءالدینی اَلْحق‌و‌الانصاف با تمام وجود، در خدمت معلولين است و با آن سابقه‌ی درخشانی در مديريت بهزيستي، باعث شده که امروز مؤسسه‌ی نرجس، يکي از مراکز نمونه‌ی کشوري در امر خدمت‌رساني به معلولین باشد.

دکتر موسوي مديرکل محترم بهزيستي فارس نيز، ضمن اشاره به خدمات مختلف ارائه‌شده‌ی مؤسسه‌ی نرجس، بيان داشت:

درواقع نرجس برند بهزيستي استان فارس است، اگر حمايت‌هاي لازم از اين مجموعه انجام شود، همه‌ی ما شاهد پيشرفت سطح بهزيستي استان خواهيم بود، مؤسسه‌ی نرجس به‌عنوان مرکزي ممتاز، که خدمات شايسته‌اي به جامعه‌ی هدف ارائه مي‌دهد، شناخته شده است و اين شناخت موجب شده تا بتواند اعتماد مردم را کسب کند.