گياهان موثر بر کاهش فشار خون
   1 آبان 1397    درمان    1229

راههاي بسياري براي درمان فشار خون وجود دارد که از جمله آنها تغيير شيوه زندگي و استفاده از دارو است. اما در صورتي که به درمانهاي سنتي و گياهي نيز علاقهمند باشيد، روشهاي بسياري در اين زمينه وجود دارد. البته در صورتي که ميخواهيد از روشهاي گياهي استفاده کنيد، پيش از شروع با پزشک معالج خود مشورت کنيد، زيرا اگر بعضي از گياهان به مقدار زياد مصرف شوند، ممکن است اثرات جانبي ناخواسته يا تداخل دارويي داشته باشند.

 

گياه پنجه گربه (اونکاريا)

از گياهاني است که در طب سنتي چيني براي درمان بيماري فشار خون و بيماري هاي عصبي استفاده ميشود. اين گياه با تاثير بر ورودهاي کلسيم در سلولها، به پايين آمدن فشار خون کمک ميکند.

 

اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس همواره براي ايجاد آرامش استفاده شده است. همچنين سبب کاهش فشار خون نيز ميشود. هرچند به طور کلي از اين گياه در آشپزي استفاده نميشود، اما ميتوان از گلهاي آن به همراه رزماري در تهيه نان و کيک استفاده کرد.

 

تخم کرفس

براي چاشني سوپ استفاده ميشود. در طب چيني از تخمکرفس براي کاهش فشار خون استفاده ميشود، البته مطالعات نيز اين موضوع را تاييد مي کنند. علاوه بر اين ميتوان از آب کرفس نيز براي پايين آوردن فشار خون استفاده کرد. به طور کلي اين گياه ادرارآور است و به همين دليل در کاهش فشار خون موثر است.

زالزالک

يک درمان گياهي موثر براي کاهش فشار خون که هزاران سال است که در طب سنتي چين به کار ميرود؛ جوشانده زالزالک است. اين جوشانده تمام خواص مفيد براي سلامت قلب و عروق، کاهش فشار خون، پيشگيري از لختهشدن خون در رگ ها و افزايش جريان خون را داراست و مکملهاي آن به صورت قرص، شربت و چاي در بازار عرضه ميشود.

 

هل

ادويهاي هندي است که معمولا در غذاهاي جنوب شرقي آسيا استفاده ميشود. در يک مطالعه تحقيقي روزانه به تعدادي از افراد مبتلا به فشار خون بالا، پودر هل داده شد که در نتيجه اثرات مفيد آن در کاهش فشار خون تاييد شد. از دانههاي هل يا پودر آن ميتوان در تهيه سوپ و غذاهاي ديگر استفاده کرد.

 

ريحان

سبزي بسيار خوش مزه و خوش طعمي است که مي توان آن را به همراه انواع غذا استفاده کرد. عصاره ريحان اثرات مفيدي در کاهش فشار خون دارد، هر چند بسيار جزيي است. اين سبزي را بدون نگراني به رژيم غذايي روزانه افزوده و مطمئن باشيد که عوارض جانبي نخواهدداشت.

 

دارچين

ادويه خوش طعمي است که به کاهش فشار خون کمک ميکند. دارچين را به صورت روزانه بايد مصرف کرد تا اثرات آن در کاهش فشار خون مشاهده شود. همچنين ميتوان پودر آن را در انواع غذا يا نان به کار برد يا چوب آن را همراه با چاي و دم نوشها مصرف کرد.